Cesta do Španielska – začiatok a odporúčania

Tohtoročná jeseň je pre mňa a moju manželku na rozdiel od nastávajúcich asi 50, celá v znamení cestovania a objavovania nádherného a mimoriadne rozmanitého Španielska. V praxi to vyzerá tak, že sme nabalili auto, nalodili nášho cestovného sprievodcu – jazvečíka Dory a vyrazili s úmyslom využiť na západe rozšírený spôsob bývania a stravovania zdarma – Workaway.

Naša trasa za Andalúziou

Pre priblíženie tohto, najmä pre študentov, zaujímavého konceptu plánujem článok, kde by som rád zhrnul všetky naše skúsenosti s ľuďmi či rodinami, ako aj niekoľko dobrých rád. V kocke, jedná sa o možnosť ubytovania a stravovania za odvedenú prácu. Jednoduché quit quo pro – niečo za niečo. Ide väčšinou o pomoc s deťmi, jazykom či záhradou 3-5 hodín denne a voľnými víkendmi.

Malá ukážka ako si naceniť cestu diaľnicou

Keďže celý trip je takpovediac nezárobkový, aj pri trase sme hľadeli na lacnejšie varianty. Našim cieľom bola aj v jeseni teplá a príjemná Andalúzia, ktorá je vzdialená cca tri tisíc km, čiže je rozumné si cestu rozdeliť na etapy. Už len pre možnosť pristaviť sa, v niektorých z nádherných kútov západnej Európy. Vzdialenosťou ideálne je cestovať krížom severným Talianskom, ale po vypočítaní ceny za mýto ( ideálne www.autostrade.it/en ), si človek rozmyslí nákup švajčiarskej diaľničnej známky – majú iba ročnú za 37 euro. Horšie je to následne s francúzskymi cestami, kde sa môžte vliecť cestami z obce do obce alebo platiť drahé mýto. Podobné sú aj prvé kilometre v Katalánsku po vstupe do Španielska. Základom je vedieť jednu vec. Diaľnice majú označenie buď A alebo AP. Tie druhé sú vždy platené, a takmer vždy veľmi drahé. Skvelé je, že majú veľmi často vedľa seba paralelne obe takéto diaľnice. Na oboch je maximálna rýchlosť 120, ale cesty A sú niekedy vedené cez mestá. Našou spásou bola cesta A-7, ktorá je vedená popri Stredozemnom mori, s niekoľkými nedokončenými úsekmi. Pre užívateľov smartfónov odporúčam používať navigáciu GoogleMaps, kde sa dá odfiltrovať trasy s mýtom a samozrejme Vás v reálnom čase dáva užitočné radi ako obísť zápchy. Pri plánovaní cesty je dobré použiť stránku www.viamichelin.com , ktorá Vám zobrazí takmer vždy presné výpočty mýta pre vybranú trasu.

Ženevské jazero z Lausanne

Lausannská katedrála z 13. storočia

Naša trasa viedla teda krížom cez Rakúsko, Švajčiarsko, v ktorom sme si ráno dali poznávaciu zastávku v meste Lausanne, najmenšie mesto na svete s metrom. Nachádza sa na východných brehoch Ženevského jazera, ktoré ponúka nádherné panorámy alpských štítov. Mesto mi veľmi pripomínalo neďalekú Ženevu, je však kopcovitejšie a omnoho menej rušné. Najmä prístav s krásnou promenádou nám ostane v pamäti. Nasledovala nádherná cesta cez horský prechod Col des Montets, ktorý nás zaviedol až pod najvyššie alpské štíty do Chamonix-Mont Blanc, odkiaľ vedie lanovka do výšav Aigulle du Midi (3842 m.n.m.). Kúsok odtiaľ sme mali ubytovanie s úžasným výhľadom a ešte krajším počasím.

Výhľad na južné sídliská Lausanne

Nádherná cesta popri viniči, pred horským prechodom Col des Montets

Dory si prehliada výstup na Mont Blanc

Ďalší deň sme si naplánovali noc v katalánskej metropole – Barcelone. Štvrté najnavštevovanejšie mesto Európy bolo vždy mojim snom, keďže som odmalička fandil miestnemu FC. Neodradili nás ani údajné nepokoje a nebezpečie, ktoré sa naštastie nedostavili. Viac sa dočítate v nasledujúcom článku.

Tento článok má 0 komentárov