Malaga a Ronda

Tak ako sme predpokladali, naše cesty nás znova zaviedli späť do slnečnej Malagy, kde sú dlhodobo najvyššie teploty v rámci celej Andalúzie, čo najmä v novembri rozhodne je dôležitý argument. Druhým argumentom pre zotrvanie v Malage bolo, že bola miestom príletu mojich rodičov, ktorých sme chceli previesť po tomto krásnom a príjemnom meste. Malaga je v našom regióne pre cestovateľov veľmi dobre známa, keďže sa do nej lieta nízkonákladovkami z Bratislavy od jari do jesene ako aj celoročne z Budapešti za výborné ceny. Mesto má v prvom rade skvelú polohu, keďže leží na dlhých pieskových plážach a je v dobrom dosahu pre mnoho svetoznámych miest, pamiatok, letovísk či prírodných krás. Za zmienku stojí určite Granada s palácom Alhambra – najnavštevovanejšia pamiatka v celom Španielsku, kde však je potrebné objednať lístky aj niekoľko týždňov vopred. Takisto unikátom je prírodný úkaz a výnimočné mesto v jednom – Ronda. V dosahu do dvoch hodín je aj orientálna a veľkolepá Cordoba – miesto najväčšieho starého mesta zapísaného v zozname Unesco na svete. Takisto do dvoch hodín je zaujímavý a tak trocha exotický Gibraltár, či Algeciras – vstupenka do Afriky, odkiaľ cestuje veľké množstvo európskych turistov na 2 – 3 dňové výlety do exotického Maroka. V okolí Malagy je toho omnoho viac, jaskyne v Nerje, letoviská Marbela či Benalmadena alebo veľhory Sierra Nevada…

Malagueta – slnečné pláže Malagy

Doprava autom v Malage rozhodne nie je plusom mesta, rovnako ako parkovanie, ale popri veľkých európskych metropolách je to ešte stále fajn. Najmä množstvo nepochopiteľných dopravných obmedzení komplikuje cestu podľa navigácie. Výhodou je poloha letiska, ktoré má výborné spojenie diaľnicou, takmer až do centra, a je najmä neďaleko. Ubytovanie sme mali priamo v centre, kde našťastie nikto nebráni neortodoxnému parkovaniu, a napriek mnohým pokutám okolitých áut, sme my žiadnu nedostali za celé 4 dni. Malaga je rozhodne mesto, kde je živo, kde ľudia trávia čas v uliciach takmer neustále. Niet sa čo diviť. Promenádu popri prístave so zeleňou, množstvom obchodíkov a to pár metrov od dominantnej katedrály im môže závidieť ktokoľvek. Paralelne k promenáde sa tiahne nádherný park s množstvom fontán a pre nás až priam exotickou flórou. Určite má čaro aj spôsob akým park udržujú. Máte pocit minimálneho zásahu človeka, rozhodne to má ďaleko od až priam fanatického udržovania parkov v Nemecku či Rakúsku. A napriek tomu, alebo práve vďaka tomu je to čarovné.

Prístav s výhľadom na obrovskú malagskú katedrálu

Centrum mesta je pomerne rozsiahle a často je problém s orientáciou, pre obrovské množstvo ľudí a krásu a skvelý stav všetkých domov, ale najmä pre všadeprítomné tapas bary, reštaurácie či krčmičky. Kuchyňa v Malage je skvelá, treba však mať aj šťastie, ako my keď sme náhodou narazili na fantastickú pravú neapolskú pizzu neďaleko katedrály, či na skvelé domáce cestoviny, znova od Taliana. Veľmi nenápadne sa dá dostať z obrovskej promenády pod vysokánske múry obrovičitej katedrály, alebo pod sústavu stredovekých pevností Gibralfaro so starovekým rímskym divadlom. Neďaleko je rodný dom slávneho majstra kubizmu Pabla Picassa. Celé okolie Malagy, ako vlastne takmer celé južné pobrežie Španielska je mimoriadne kopcovité,  severne od mesta je krásna priehrada Embalse del Limonero, vďaka ktorej je koryto riečky tečúcej cez stred mesta iba cícerkom. Mestské pláže ponúkajú o to krajší výhľad na kopcovité omývané sýtomodrými vodami stredozemného mora. Sú výborne vybavené a očividne využívané takmer celoročne. Typicky španielsky sú dlhé pieskové a najmä čisté a udržované.

Prístavná pasáž Paseo del Muelle Uno

Zhruba hodinu aj pol trvajúca, ale mimoriadne pútavá cesta vedie z Malagy do výnimočného mesta na skale, úchvatnej Rondy. Toto 35 tisícové veľmi pokojné a tiché mestečko upúta hneď po príchode, keď ani netušíte čo vás v jeho srdci čaká. Dokonale upravené ulice, typické žltobiele domy, bohaté citrusovníky a skvelá atmosféra si zaiste získajú každého návštevníka. Je dobré vynájsť sa a zaparkovať v uličkách, keďže podzemné parkoviská sú v Španielsku skutočne drahé. Nás vyšlo státie zhruba päť hodín na desať euro. Prechádzkami priamo nad asi 100 metrov hlbokou roklinou od miestnej býčej koridy Plaza de la Toros sa cez park Alameda de Tajo dostanete k tomu, prečo ste Rondu navštívili. Riečka Guadalejín sa tu derie cez úzky, ale obrovičitý kaňon, nad ktorým sa týči nádherný kamenný most Puente Nuovo.

Výhľad z parku Alameda v Ronde

Ekvádorská kapela si vie vybrať pódium

Veľkolepý Puente Nuovo

Výhľad na úchvatné dielo prírody – Kaňon El Tajo

Niet pochýb, že nie náhodou si Rondu za svoje bydlisko vybral aj Ernest Hemingway, ktorý práve sem zasadil dej svojho veľkého románu Komu zvonia do hrobu. Prechádzky jej starým mestom, vysedávanie v krásnych parkoch a kávy na jej útulných námestiach musia chutiť každému. Nám teda Ronda zachutila, a napriek tomu, že je maličkým mestom sme v nej strávili takmer celý deň. Cestu naspäť do Malagy sme si zvolili inú, možno ešte zaujímavejšiu akou je severná obchádzka Sierra de las Nieves. Západná cesta smerom do letoviska Marbella nás zaviedla do výšok cez 1000 m.n.m. a tomu zodpovedali aj úžasné výhľady na nekonečné olivové háje v dolinách a husté borovicové lesy kopcov.

Námestie Avenida del Mar v Marbelle

V Marbelle sme strávili príjemný podvečer, z úplne iného cesta ako deň v Ronde. Typické španielske letovisko však bez množstva turistov malo rozhodne svoje čaro. Asi najkrajšou časťou mesta je Park de Alameda s námestím Avenida del Mar, kde je zhodou okolností podzemné parkovisko. Často asi jediné riešenie aj pre domácich, lebo s parkovaním je to v Marbelle veľmi náročné. Avenida del Mar je známe predovšetkým pre 11 bronzových sôch od veľkého Salvatora Dalího s nádherným výhľadom na Stredozemné more pomedzi vysokánske všaderastúce palmy. Dlhou prechádzkou sme ukončili skvelý deň a vrátili sa naspäť do Malagy, odkiaľ sme sa chystali následne do Cordoby a Sevilly.

Tento článok má 0 komentárov