Západným pobrežím USA- Diel druhý

Slávny Grand Canyon nás privítal pochmúrnym počasím a striedaním dažďa a snehových prehánok. To nás však neodradilo a hneď po raňajkách sme sa vybrali k vstupu do národného parku (z južnej strany). Po zaplatení vstupného sa na veľkej mapke môžete rozhodnúť pre trasu na akú máte práve chuť. O park sa starajú rangerovia, ktorí vás bez problémov navedú tým správnym smerom alebo poradia, ktorým smerom sa vybrať. Medzi tými najlepšími vyhliadkami taktiež premáva autobus, dokonca sa tu nájde aj železnica. Na rozdiel od Joshua Tree sa nejedná o národný park typu ideš autom a vidíš. Zostup dole do kaňonu, túry pozdĺž jeho hrany alebo splav rieky Colorado, to všetko je možné a závisí len od vašej fantázie. Našu fantáziu však zastierali oblaky, cez ktoré po navštívení prvej vyhliadky nebolo vidno absolútne nič. Vydali sme sa však západným smerom po jednej zo značených ciest a naša vytrvalosť bola odmenená trhajúcou sa oblačnosťou a ustupujúcou hmlou pod ktorou sa objavil nekonečný a nádherný Grand Canyon. Výhľad na dno kaňonu bol očarujúci, rieka Colorado si dala poriadnu námahu, vytvoriť takto neskutočný prírodný div, ktorý vás neomrzí ani po navštívení desiatej alebo dvadsiatej vyhliadky.

CAM00467

Jedna z vyhliadok do Grand Canyonu

Keďže nás čas neúprosne tlačil, museli sme sa po dosiahnutí najvýchodnejšieho bodu našej cesty otočiť na západ a smerovať pozdĺž rieky Colorado smerom k Nevade a k jej neónovému obrovi v strede púšte, k Las Vegas. Prechádzali sme opäť „kvalitnou“ diaľnicou, no po dosiahnutí nevadských hraníc sa kvalita vozovky zlepšila a začali sme zostupovať z hôr cez púšť, ktorá smerovala k najväčšej prepadline Severnej Ameriky. V Las Vegas sme sa ubytovali v miestnom kempe pre karavany, kde inde ako v areáli kasína Circus Circus. Názov napovedá o čo asi šlo, proste cirkus s hracími automatmi a zábavným parkom kde ste si mohli odložiť svoje deti aby ste sa mohli neúnavne venovať gamblingu a ťukaniu do svetielkujúcich automatov. Las Vegas v podstate tvorí jedna hlavná ulica, na ktorej sa nachádzajú všetky hlavné kasína mesta.

CAM00537

Las Vegas Strip

Je to centrum zábavy a hazardu na americký štýl. Stretnete tu od mladých ľudí pachtiacich po nočnom živote a kluboch cez rodiny s deťmi, ktoré trávia v kasínach celé dni a noci (dieťa ťahajúce svoju matku o druhej v noci od automatu nie je celkom nezvyčajný jav), cez dôchodcov, ktorí si sem zrejme prišli prilepšiť k svojmu dôchodku až po ľudí, ktorí o celý svoj dôchodok už zjavne prišli. Tu sa pre Európana zjavila druhá celkom nepochopiteľná črta bežných Američanov, a to je predstava trávenia dovolenky a zábavy. Pokým v neďalekých národných parkoch stretnete zopár karavanistov, Las Vegas praská vo švoch od rána do večera bez ohľadu na ročné obdobie, piatok, sviatok alebo mobilizáciu americkej armády. My sme si v Las Vegas užili hlavne to čo u nás nemáme. Horské dráhy a atrakcie nie zrovna priateľské k vášmu žalúdku a nervom. Ten adrenalín však stojí za to. Od krytej horskej dráhy v jednom z kasín až po rampu postavenú na najvyššej veži v LV, ktorá vás vystrelí do neba s preťažením 4G a  pomyslením, že hamburgerový závan zo žalúdka vedľa sediaceho stokilového monštra je to posledné pekné čo v živote ucítite.

CAM00541

Stratosphere Tower

Vegas má však ešte jednu výhodu. Nízke dane. V miestnych outletoch nakúpite za podstatne nižšie ceny všetko od šróbika až po kozmickú loď. Samozrejme hlavným hitom tu je oblečenie a kadejaké módne doplnky, kúpite tu však aj kvalitné hodinky so zľavou oproti Európe aj o 70-80%. To je už celkom slušná káva. Vynakupovaní a vyzábavovaní po americky sme sa z neónovej metropoly vybrali opäť objavovať prírodné krásy, tentokrát nevadskej púšte. Cestou na západ k našej konečnej destinácii nám ležalo v ceste tajomné Death Valley. Cesta sa ťahala opäť púšťou a naberala celkom slušné klesanie. Pred nami sa zjavovali nádherné skalné útvary, ktoré naberali farby od žltej po oranžovú.

CAM00575

Cestou do Death Valley

Po prekonaní hrany údolia sa pred nami zjavilo dlhočizné Death Valley, kde padne najmenej zrážok no predsa je sužované každoročnými povodňami z topiaceho sa snehu z okolitých hôr. Našim cieľom bol Badwater Basin, najnižšie položený bod celej Severnej Ameriky, 85,5m pod hladinou mora. Prechádzka po soľnej pláni pripomínala skôr Mars ako niečo vyskytujúce sa na Zemi. Rastlinstvo alebo čokoľvek živé by ste tu hľadali iba márne.

CAM00580

85,5m pod morom, Badwater Basin

Posledné dva dni našej cesty sa niesli v znamení cesty úrodnou kalifornskou nížinou. Po prekonaní hôr z Údolia smrti sa nám zjavila zelená, poľnohospodárky obrábaná nížina plná sadov, viníc, ktoré tu podľa nášho dobre informovaného zdroja Petra M. založili ruskí osadníci.

CAM00604

Smer Bakersfield

Cez Bakersfield sme smerovali rovinatou krajinou na sever do nášho domovského prístavu, do San Francisca, kde nás severne od známeho Golden Gate bridge čakala posledná zastávka, ktorou bol Muir Woods National Monument. Tento park v sebe skrýval nespočetné množstvo sekvojových hájov, ktoré rástli vedľa seba ako rodiny a vytvárali dojem obrovských dómov, pred ktorými vyzerá človek iba ako obyčajný trpaslík. Nádherná vôňa lesa a pekne upravené náučné chodníky s možnosťami dlhších túr po neďalekých kopcoch, s výhľadom na oceán alebo celú San Francisco Bay Area, aj to ponúka tento prekrásny park. Ak navštívite túto oblasť, rozhodne si tento zážitok nenechajte ujsť.

CAM00652

Muir Woods National Monument

Poslednú noc v karavane alebo „RV“ sme strávili na parkovisku pred miestnym supermarketom. Odovzdanie zapožičaného karavanu prebehlo hladko aj napriek pár škrabancom, ktoré auto utŕžilo keď som sa s ním snažil prepchať cez zjavne rovnako veľkú mýtnicu na moste Golden Gate.

CAM00673

Slávny Golden Gate Bridge

Celkovo si na Ameriku treba zvyknúť. Je svojrázna, jej obyvatelia sú iní. Nečakajte, že pochopia vaše zmýšľanie, očakáva sa však, že vy pochopíte to ich. Systém a fungovanie spoločnosti, veci, ktoré tvoria hodnoty a motivujú ľudí sú oproti Európe posunuté k čo najvyššej finančnej produktivite na úkor priateľských vzťahov, rodiny a porozumenia svojmu okoliu. Čo sa týka prírody, je Amerika očarujúcim kútom sveta. Jej výhodou je nie až tak husté osídlenie a obrovské územia, na ktorých nemusíte za celý deň stretnúť ani človeka. Ameriku nemusíte milovať pre jej politický a spoločenský systém, jej príroda a nádherné scenérie vám to však dokonale vynahradia.

Mapex

Západným pobrežím USA- Diel druhý