Bavorsko 2013 – Cesta (a) tam

Cestu do mimoriadne rozmanitého Bavorska za prácou som považoval ako povinnosť využiť na spoznanie tohoto svetoznámeho regiónu. A tak sme postupne navštívili napríklad Augsburg – druhé najstaršie nemecké mesto, veľkolepý Mníchov či rozprávkové zámky pri meste Fussen ukryté v najsevernejších kútoch Álp. Trasa zo Slovenska nás Rakúskom viedla cez dobre známu Viedeň na Linz, a slávny Mozartov Salzburg. Zo zaujímavosti sme si zašli v Linzi z diaľnice na kávu a neoľutovali sme, že sme vymenili zastávku v rušnej Viedni za mimoriadne usporiadané, čisté a príjemné centrum Linzu. Nachádza sa na Dunaji, ktorý necelý mesiac po storočnej vode v neďalekom Passau budil stále rešpekt.

P1060501
Hlavné námestie Linzu

Spomínaný Salzburg bol prioritou tohto slnečného a pre nás mimoriadne dlhého dňa. Zástupy tlačiacich sa turistov neustále zahĺbených očami na mesto a následne na monitory svojich fotoaparátov boli jasným signálom výnimočnosti mesta spod veľkolepej pevnosti Hohensalzburg. Medzi turistami prevládali Anglosasi. Historické centrum je pomerne veľké na 150 tisícové mesto a rozprestiera sa na oboch brehoch rieky Salzach. Samostatnou kapitolou mesta sú jeho dokonalé parky s množstvom fontán a zámkami akým je napríklad Mirabell. Asi najkrajšou časťou mesta je podhradie s barokovým skvostom – kostolom svätého Ruperta či námestie Residenzplatz. Za zmienku stoja aj klasické sochy Héraklésa či Neptúna, ktoré dotvárajú jedinečnosť podľa mňa jedného z najromantickejších miest vôbec. Bolo obrovským zážitkom stráviť tam čo i len niekoľko hodín.

P1060536Panoráma zo záhrad zámku Mirabell na Salzburg

P1060546Pohľad spoza rieky Salzach

P1060552Podhradie hradu Hohensalzburgu

P1060555 P1060529
Mozartovo mesto…

Ďalšie kilometre smerovali cez Mníchov a Augsburg bez zastávky na sever Bavorska za našimi pracovnými povinnosťami. Mimoriadne rovinatý región si nás získal až neuveriteľne pokojnou a priateľskou atmosférou, čistým a skvele infraštruktúrne vybaveným prostredím. Prakticky každá obec má čo ponúknuť. Väčšina väčších obcí má v centre zachované hradby a kvôli náboženskej heterogénnosti viacero krásnych kostolov. Ľudia v regióne kde sme žili sú prakticky stopercentne zamestnaní vďaka neuveriteľnej priemyselnej rozvinutosti. Neprejdete desať kilometrov aby ste nevideli aspoň jednu veľkú fabriku. Zaujímavosťou pre nás bolo, že v dedinách kdekoľvek sa nachádzali poľnohospodárske statky a najmä v teplách to bolo dosť cítiť. Vtedy sme si uvedomili výhody družstiev sústredených mimo obcí u nás zakladané za socializmu.

P1060643Štrkovisko Genderkingen – náš každodenný relax po práci

Počas prvého voľného víkendu sme sa vybrali do neďalekého Augsburgu. Mesto s jedinečnou históriou dostalo meno po prvom rímskom cisárovi Augustovi. Je to jedno z najvýznamnejších miest reformácie z 16. storočia. Sobotné krásne počasie nám mimoriadne spríjemnili spoznávanie centra tohto pokojného, ale zároveň rozvinutého mesta. V uličkách sa striedali stredoveké budovy s novými obchodnými centrami. Dominantou mesta sú Katedrála Panny Márie dokončená roku 1075, radnica alebo Bazilika sv. Ulricha a Afry. Určite môžeme odporučiť zastávku v tomto krásnom historickom meste.

P1060684Radničné námeste v centre Augsburgu

P1060666
20130727_123629Vstupná brána a pohľad na Katedrálu Panny Márie

Za rovnakých okolností sme navštívili mnohonásobne známejší Mníchov. Domov slávneho futbalového klubu Bayern, ktorý v čase našej návštevy oslavoval koniec najúspešnejšej sezóny histórie klubu. Tretie najväčšie nemecké mesto je známe aj tragickou olympiádou 1972. Má mimoriadne bohatú históriu, keďže bolo, aj je hlavným mestom významnej spolkovej republiky, kedysi kráľovstva – Bavorska. Často nám dokonca pripadalo, že miestny sa považujú v prvom rade za Bavorov a až potom za Nemcov. Mníchov je však aj mesto s nie veľmi pýchubudiacich činov, napríklad podpisu tzv. Mníchovskej dohody – tragického omylu európskych mocností či hlavného sídla Hitlerovej strany NSDAP vďaka čomu bolo častým terčom spojeneckého bombardovania.

Prvým cieľom v Mníchove bolo jedinečné Deutsches Museum – najväčšie múzeum vedy a techniky na svete. S ročnou návštevou okolo 1,5 milióna ľudí a 28 tisíc výstavným artefaktom sa niet tomu čudovať. Pre mňa ako študenta elektroniky bolo samozrejme povinnosťou prejsť múzeum elektrotechniky. Najviac nás však uchvátili originálne prototypy ako prvá nemecká ponorka U1 vyrobená roku 1904, známeho Hitlerovho bombardéra Ju-87 zvaného šťuka či prvé modely áut.

P1060572Prvá nemecká ponorka U-boot 1 z roku 1904

P1060592Prierez Boeningu 747, prekvapivo tenký plášť nebudiaci prílišnú dôveru

P1060595Najmä v Anglicku neslávne známa V1 – Hitlerova zbraň pomsty (Vergeltungswaffe)

Z múzea sme sa vybrali po krásnom nábreží rieky Isar k historickému centru, ktoré je skutočne rozsiahle. Širokým bulvárom Maximilianstasse sme sa od Maximiliánovho paláca presunuli k najkrajšej časti mesta – námestiu Marienplatz s dominantnou radnicou či nádherným kostolom Frauenkirche. Podobné budovy však tzv. Innenstadt – staré mesto lemujú prakticky všade. Dojem z nezabudnuteľnej návštevy do histórie Bavorska nám kazili len veľké vzdialenosti a ruch veľkomesta, ktorý bol podčiarknutý práve prebiehajúcim pochodom za práva homosexuálov, ktorý nás svojou výstrednosťou niekedy siahajúcou až do nechutnosti odradil od dlhšieho pobytu v meste.

P1060621Kostol sv. Johanna Baptistu

P1060625Majestátny Maximiliánov palác – sídlo bavorského parlamentu

P1060631Sídlo vlády Bavorska na Maximilianstrasse

P1060638Radnica na Máriinom námestí, v pozadí kostol Frauenkirche

P1060636Pohľad na starú radnicu

 

Tento článok má 15 komentárov