Po troch rokoch som mal znovu príležitosť zalyžovať si v najrozsiahlejšom lyžiarskom komplexe na svete s 1200km zjazdovkami s 478 vlekmi. Juhoalpské horstvo zvané Dolomity na severe Talianska je celé zapísané vo svetovom prírodnom dedičstve UNESCO. Necelých 700km od slovenských hraníc sa nachádza táto jedinečná lokalita, ktorá priťahuje celoročne milióny turistov či už cyklistov, lyžiarov, extrémnych športovcov alebo motorkárov.
di Badia
Vyrazili sme skoro ráno a uháňajúc rakúskymi diaľnicami cez Viedeň, Graz na Spittal am Drau sme
sa dostali do srdca rakúskych álp. Nádherné kopce nám však znemožnili zahliadnuť prehánky, ktoré nás sprevádzali až do Talianska. Tradičná cesta cez Brunico bola údajne upchatá a bolo nám odporučené zvoliť cestu cez horský prechod Passo Falzarego cez slávnu olympijskú dedinu Cortinu d´Ampezzo. Situácia bola vyhrotená dosť nepriaznivými okolnosťami. Hmla, čerstvý sneh, nekonečné serpentíny vedúce do nadmorskej výšky 2200 n.m. a niekoľko odvážlivcov s letnými pneumatikami boli vskutku zaujímavým spestrením. Našim šťastím bolo, že sme vyrazili veľmi skoro predvídajúc sobotné výmeny tisícok áut dovolenkárov. Po príchode do cieľa sme sa ubytovali v dedine La Villa, typickej horskej juhoalpskej dedine. Celá oblasť používa miestny dialekt blízky rétorománčine. Po taliansky ako aj nemecky vie samozrejme každý. Väčšina domov ponúka privátne ubytovanie, ktoré je dopredu vypredané vždy od soboty do soboty a odmietajú ubytovávať Talianov na menej nocí. Znova som si všimol, že stúpol výrazne počet slovenských turistov. Najviac je Nemcov, Poliakov, Holanďanov
či Čechov. Ceny ubytovania sú od 25 euro noc/osoba vyššie. Na skipas si treba pripraviť však väčší balík. Ak chcete lyžovať po celých Dolomitoch, čo určite odporúčame vychádza 6 dňový lístok DolomitiSuperski na 262 euro. Sledujeme, že každoročne stúpa cena asi o 10%, tak nám ostáva dúfať, že sa to raz zastaví.
Najznámejšou atrakciou je Sella Ronda, asi 40km dlhá okružná lyžiarska zjazdovka v oboch smeroch spájajúca viacero lyžiarskych stredísk ako Alta Badia, Val Gardena či Arabba. Časovo aj lyžiarsky variabilné dva okruhy odporúčame skúsiť každému, keďže si na nej dokáže prísť na svoje naozaj každý lyžiar. Spoznáte a nájdete vďaka tomu zjazdovky podľa Vášho vkusu alebo si vychutnáte možnosť lyžovať celý deň stále po inej zjazdovke a reálne cestovať na lyžiach. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že zaujímavejší a aj
náročnejší je oranžový okruh vedúci cez vrch Porte Vescovo, z ktorého sa dá dostať na najvyšší prístupný vrchol Dolomitov, 3343 m.n.m. čňejúci vrch Marmolada, z ktorého výhľad je ťažko s niečím zrovnávateľný a skutočne neopakovateľný najmä za jasného počasia, keď sa vám celé východné Alpy odhalia v plnej kráse.
Pohľad z 3309 m.n.m. , hrebeňa Marmolady
Niekde na zelenom okruhu Sella Ronda
Služby sú na pomerne vysokej úrovni, i keď obed na lyžiach vás určite nemilo prekvapí slabým výberom a výrazne prehnanými cenami. Výhodou je, že azda jediná vec je v Taliansku stabilná a to cena dokonalého espressa či už dole v dedine alebo v reštaurácii 3000 m.n.m. , a to 1,20. Pre mladých je množstvo atrakcií a myslí sa aj na stúpajúce množstvo snovbordistov.
Bežkársky raj v Alta Badii – Armentarola
Cestu domov môžem odporučiť každému naplánovať na skorý ranný čas, pretože doobeda sa opäť cesty zaplnia tisíckami odchádzajúcich turistov. Absolvovali sme ju bez zástavky a bez väčších problémov, nakoniec už len jeden postreh. Počas asi 600km cesty Talianskom a Rakúskom sme nestretli jedinú policajnú hliadku a na 120km úseku na Slovensku ich sme minuli päť. Jednoducho Vitajte späť na Slovensku!
Tento článok má 0 komentárov