Keďže voľných víkendov sme mali ešte pár, využili sme ich na spoznanie všetkých možných kútov severného Bavorska. Napriek minuloročnej návštevy Mníchova a Augsburgu sme sa rozhodli ich znova navštíviť. Sú to natoľko rozsiahle a na krásy bohaté mestá, čo dokázalo, že sme videli znova množstvo nových a zaujímavých miest. Po mnohých rokoch som navštívil aj mestečko Nordlingen, mimoriadne útulné a spletité historické mesto, kde v jednej z verzií dokonca Shakespeare situoval príbeh Rómea a Júlie. Posledne sme navštívili mesto Ulm, známe najmä vďaka svojej katedrále – 161m vysokej, ktorá z neho robí najvyšší kostol na svete. Je to aj rodisko Alberta Einsteina, ktorého celosvetový význam asi netreba popisovať.
Asi moje najobľúbenejšie mesto v Nemecku je práve
Augsburg, nielen kvôli svojej mimoriadne bohatej histórii či krásnym katedrálam. Je to najmä jeho atmosférou, ktorá ťaží z širokých dlhých bulvárov, skvelým námestiam či fontánam, ťažko definovať.
Verejný a pokojný priebeh protestu proti izraelskému vraždeniu v pásme Gazi
Evanjelický kostol sv. Ulricha
Zaujímavosťou mesta je, že v 16. storočí, keď bolo jedným z centier nemeckej ríše tu pôsobil najbohatší muž konca stredoveku – Jacob Fugger. Zbohatol najmä na ťažbe medi vďaka čomu je spojený aj so Slovenskom. Podporoval Habsburgovcov, ktorí si aj vďaka nemu držali svoju politickú silu v rámci celej Európy. Dokonca dával štedré pôžičky Vatikánu, ktorý sa grandióznymi stavbami zadĺžil. Dodnes žijúcu populatitu medzi ľudom si vyslúžil založením dnes najstaršieho sociálneho sídliska pre chudobných Fuggerei, kde dlho žil aj dedo W.A. Mozarta.
Brána Fuggerovej banky v centre mesta
Počas celého mesiaca som fandil a pevne veril Nemcom na MS vo futbale. Nakoniec sa prebojovali do finále, čo som predpokladal a tak som naplánoval aj cestu do Mníchova. Pozitívom bolo aj, že antické múzeum Glypothek má v nedeľu vstup iba 1 euro. Po hodinke cesty sme sa teda znova dostali do hlavného mesta Bavorska kde celý deň bolo cítiť napätie a eufóriu z finále. V samom centre sa to mierne vytratilo množstvom turistov. Zašli sme si do spomínaného múzea, čas sme trávili aj v niekoľkých krásnych parkoch, ktorých je v Mníchove nespočet. Až 15% plochy mesta tvorí zeleň. Prešli sme sa aj po záhradách zámku Nymphenburg, z ktorého tiež urobili múzeum. Učaroval nám najmä lesopark, vďaka ktorému sme sa nachvílu ocitli akoby desiatky kilometrov od ruchu veľkomesta. S parkovaním na moje počudovanie nebol žiadny problém, tak sme sa presúvali autom. Pred zápasom sme zastavili na známom bulváre Maximilianstrasse a šli sme do vychýrených mníchovských pivných záhrad, kde bolo organizované sledovanie zápasu. Neviem či to bolo napätím, alebo zlou partiou ľudí, ale atmosféra nás mierne sklamala. Skutočná eufória začala až po góle Nemcov. Po zápase sme sa chceli rýchlo dostať z mesta, keďže kvôli praconým povinnostiam sme nemohli ostať na oslavách do rána, ktoré zaisto prebehli. Napriek tomu bola v uliciach hneď po zápase absolútna anarchia a trúbenie a mávanie ľudí vysiacich z áut úplne zaplnilo mesto.
Indiana Jones hľadajúci svätý grál v nesprávnom múzeu
Jedinečná sála architektúrou inšpirovaný rímskym Panteónom
Zámok Nymphenburg zo 17. storočia
Azda najkrajšia radnica Európy
Večerný Mníchov a kaskády rieky Isar
Malý výletík sme si urobili aj do mesta Nordlingen. Malebné historické mestečko so skvele zachovanými hradbami okolo starého mesta sa nám veľmi páčilo. V meste je veľké množstvo zachovaných a obývaných typických bavorských domov s drevenou konštrukciou. Vidno ich kde tade, ale v centre prevažujú. Niekedy až budia dojem, že sa ich expiračná doba práve napĺňa, ale stovky rokov overené budí rozhodne napriek tomu dôveru. Cestou sme náhodou
z cesty natrafili na vysoko položený hrad Harburg kde sme sa tiež nachvíľku zastavili.
Centrum Nordlinegu
Reálna maketa starého mesta
Dvor hradu Harburg
Posledný víkend sme navštívili univerzitné mesto Ulm. Bez okolkov treba povedať, že absolútnou dominantov mesta je katedrála Ulm. Pomenovanie má také, pretože jeho stavbu iniciovali aj financovali obyvatelia mesta Ulm, vďaka čomu predstavuje skutočné kresťanské hodnoty, keďže nie je pod záštitou všadeskorumpovanej cirkvi. 161 metrov z nej robí najvyšší kostol sveta, pre porovnanie, dlho najvyššia obývaná budova na Slovensku – budova NBS v Bratislave má 111 metrov. Mesto má množstvo iných krás, ale katedrála je natoľko dychvyrážajúca, až človeku maže z pamäti to ostatné.
Zaujímavá výstava umenia z piesku
Takého rodáka by chcelo asi každé mesto
Ulm po dánsky, alebo plavba nemcov po semifinále… 7:1
Radničné námestie a jej úchvatná budova
fotoaparátom takmer neodfotiteľná budova Ulm Munster
[…] post Bavorské mestá ešte raz appeared first on Prstom po […]