Benelux 2017

Konečne sa mi naskytla možnosť zájsť aj do tohto kútu Európy, mimoriadne bohatého na históriu, kultúru, a samozrejme aj na peniaze. Cieľom bol Haag, kde som mal možnosť nocľahu zdarma a zároveň sprievod mojim miestnym kultúrnym atašé. Trasa sa tiahla takmer 1400 km, tak sme to so švagrom rozdelili, aby sme cestou niečo videli a najmä neusedeli si zadnice. Prvú noc sme strávili v nemeckom mestečku Trier. Známe je predovšetkým tým, že je najstarším mestom v Nemecku, jeho historické centrum patrí do Unesco, takisto pre rozsiahle archeologické vykopávky popri meste z rímskych čias.

Kurfirtský palác a jeho záhrady, Trier

Ranný Trier sme si prešli na bicykli, po raňajkách na trhu sme sa pobrali do Luxemburgu, ktorý sme si nechceli nechať ujsť. Od vstupu do tohto 100 tisícového mesta je evidentné, že sa v ňom sústredí obrovské množstvo bankových a administratívnych sídel, ako aj sídla mnohých korporácií, vďaka príjemnému daňovému prostrediu. Pre nás je však zaujímavá jeho poloha uprostred skalných masívov, čo dokazuje údajne až 100 mostov v meste. Vďaka tejto polohe sa mesto stalo v stredoveku strategickou pevnosťou, patrí tiež do zoznamu Unesco. V meste prevažuje francúzština, ale aj luxemburčina či nemčina. Pre bicyklovanie po meste však Luxemburg nie je dobrou destináciou. Uzučké cesty a množstvo schodov nám sťažili spoznávanie mesta.

Porta Negra z roku 200 n.l. v centre Trieru

Katedrála sv. Petra, Trier

Pohľad na „Horný Luxemburg“, priamo v centre

Uličkami centra, Luxemburg

Nasledovala mierna zachádzka do údajne najromantickejšieho mesta beneluxu, belgických Benátok – do mesta Brugy. Známe je z rovnomenného filmu, ktorý ho vykresluje ako idylické melancholické mesto kde zastal čas. Niečo vyše 110 tisíc obyvateľov mesta, taktiež v zozname Unesco, ho určite melancholicky nevidí. My sme si ho skvele vychutnali na bicykli, po výjazde z diaľnice boli parkovacie miesta pre cykloturistov, čo nám presne sedelo do plánov. Prešli sme sa z idylického predmestia plného prekrásnych uličiek rodinných domov. Popri množstva zelene a parkov sme sa nenápadne dostali do centra, čo sme poznali zhusťovaním gotických stavieb, až sme sa dostali na námestie Markt, na ktorom dominuje 83 metrov vysoká veža Belfried či správna budova provincie Západné Flámsko. Neďaleko je azda rovnako krásne námestie Burg s radnicou či Bazilikou sv. Krvy. Veľmi známym je aj kostol sv. Panny Márie, kde sa nachádza jediné dielo majstra renesancie Michelangela mimo územia Talianska. Nanešťastie počas našej návštevy bola z dôvodu rekonštrukcie socha Márie s dieťaťom zahalená.

Katolícka stredná škola v Brugách

Hlavné námestie Markt, Brugy

Veža Belfried na námesti Markt, Brugy

Krásny výhľad z veže Belfried na Brugy

Po krásnom poobedí strávenom v Brugách sme na večer šli do Haagu. Keďže to padlo na piatok podvečer, tak sme na obchvate obchvate Bruselu strávili nadbytočnú hodinu, čo oneskorilo náš príchod do Haagu. Ráno sme však dlho nezaháľali a vybrali sa v krajine tulipánov a bicyklov, po skutočne dokonalých cyklotrasách na výlet po sídelnom meste vlády ako aj kráľovskej rodiny Holandska a jeho okolí. Obišli sme hlavné sídla medzinárodného súdneho dvora či prekrásny Binnenhof, sídlo parlamentu a množstvo iných správnych sídel, ktorými je Haag známy. Menej známe je však, že ho obmýva Severné more. Rozsiahle pieskové pláže a ukážkovo vybudované okolie v nás zanechali veľmi dobré dojmy. Haag má toho naozaj veľa, vrátane historických budov a modernej štvrti plnej mrakodrapov a biznis centier.

Sídlo parlamentu v Haagu

Palác mieru, sídlo Medzinárodného súdneho dvora, Haag

Haag a jeho dve tváre, historická a moderná

Bicyklami sme sa popri krásnych predmestských štvrtí dostali do priľahlého mesta Delft. Ďalšie z historicky významných miest regiónu. S Amsterdamom bolo najvýznamnejším grófskym sídlom v zlatom veku Holandska (17. storočie). Stotisícové mesto je známe predovšetkým fajanskou modro-bielou keramikou. Na nás zanechali najviac dojem námestie Markt s veľkolepou radnicou a Novým kostolom, ako aj množstvo príjemných uličiek prepletených kanálmi, typickými pre Holandsko.

Mierne naklonený kostol, uličky mesta Delft

Radnica mesta Delft

Východná mýtna brána do mesta Delft

Bez veterného mlyna by to nešlo…

Posledný deň výletu sme začali v Goude, preslávenému mestu holandského syra gouda. Okrem toho, že mesto žije svojim syrovým príbehom, je však krásnym pokojným mestom. Po skvelej ochutnávke syra a povinných nákupoch sme sa prešli po námestí, znova Markt s obrovskou gotickou katedrálou Sinkt Janskerk a gotickou radnicou. Keďže mesto leží na sútoku dvoch riek, znova je prepletené kanálmi a žije vodou ako celý región južného Holandska.

Radnica na Markte v Goude

Na obed sme sa presunuli do Amsterdamu, mesta, ktoré som už navštívil. Napriek svojmu pôvabu, množstvu krásnych stavieb však nepatrí medzi tie, kam by som sa hneď vrátil. Je preplnené hlučnými, huliacimi turistami, ktorí skutočne takmer znemožňujú vychutnať si krásy mesta. Samozrejme, jedinečné kanály, vykričaný Red district, pohľad na ríšske múzeum plné diel slávnych maliarov Rijksmuseum či výnimočný kostol Vondelk sme si veľmi radi pozreli.

Uličkami Amsterdamu

Možno v prípade času na skvelé múzeá mesta či návštevu prístavu by sme mali lepší dojem, takto sme však boli radi, že sme podvečer mohli zájsť na asi najznámejšiu značku mesta – futbalový zápas Ajaxu Amsterdam. Ultramoderný stánok pre takmer 70 tisíc ľudí je mimo mesta, napriek tomu, bolo zaujímavé sledovať húfy bicyklov pred zápasom. Ten bol samozrejme veľkým zážitkom a skvelým ukončením nášho dobrodružstva v beneluxe, ktorý sa zaiste chystám ešte navštíviť – obetoval som tomu aj zaplatenie pokuty 150 euro, ktorá mi prišla poštou ako príjemná spomienka na Holandsko. Pokutu z Luxemburska som jednak odmietal lúštiť, francúzsky naozaj neviem, ale bez mihnutia oka hodil do smetného koša. Päť rokov, kedy môžu po návšteve krajiny začať trestné stíhanie za nezaplatenie prežijem.

Tento článok má 0 komentárov